Home / IC Sockets / 510-AG92D-20
minImg
510-AG92D-20
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
510-AG92D-20
Description:
CONN SOCKET SIP 20POS TINLEAD
User Guide
Contact Finish - Mating Tin-Lead
Operating Temperature -
Contact Material - Post Brass
Housing Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 20 (1 x 20)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post -
Series -
Type SIP
Contact Finish - Post Tin-Lead
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Features Closed Frame
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)