540-12-4-WH-0050F
CNC Tech
Product No:
540-12-4-WH-0050F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
4 COND CL2 50' 12AWG
User Guide
Operating Temperature -
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0240" (0.610mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 12 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage -
Length 50.00' (15.24m)
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Mfr CNC Tech
Conductor Strand -
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color White
Features -
Package Tape & Reel (TR)
Jacket (Insulation) Diameter 0.354" (8.99mm)