540-16-4-WH-0500F
CNC Tech
Product No:
540-16-4-WH-0500F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CABLE 4COND 16AWG WHITE 500'
User Guide
Operating Temperature -
Usage Commercial Audio
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0354" (0.900mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage -
Length 500.0' (152.4m)
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Mfr CNC Tech
Conductor Strand 65/0.0063"
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color White
Features -
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.287" (7.29mm)