55A0111-14-2
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A0111-14-2
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 600V RED 25'
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 14 AWG
Ratings -
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/27
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Red
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.085" (2.16mm)