55A0111-16-9
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A0111-16-9
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 50'
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color White
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.068" (1.73mm)