Home / Multiple Conductor Cables / 55A0122-20-92/926CS2768
minImg
55A0122-20-92/926CS2768
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A0122-20-92/926CS2768
Description:
CABLE 2COND 20AWG
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material -
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series Military, MIL-STD-681
Shield Coverage -
Length -
Conductor Insulation -
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.008"
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket Color -
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.100" (2.54mm)