55A1111-20-9-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A1111-20-9-9CS2275
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT 50'
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color White
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.084" (2.13mm)