Home / Multiple Conductor Cables / 55A4121-18-9/96-9CS2275
minImg
55A4121-18-9/96-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A4121-18-9/96-9CS2275
Description:
CABLE 2COND 18AWG WHITE
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage -
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0098"
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color White
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.136" (3.45mm)