55A4122-24-6/69-9
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A4122-24-6/69-9
Description:
CABLE 2COND 24AWG WHITE
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.005"
Conductor Material Copper, Silver Coated
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.090" (2.29mm)