Home / Multiple Conductor Cables / 55A4131-16-MST3-9CS2275
minImg
55A4131-16-MST3-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A4131-16-MST3-9CS2275
Description:
CABLE 3COND 16AWG WHITE
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series Military, MIL-STD-681
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0113"
Conductor Material Copper, Tinned
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.163" (4.14mm)