Home / Multiple Conductor Cables / 55A4131-18-MST3-9CS2275
minImg
55A4131-18-MST3-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A4131-18-MST3-9CS2275
Description:
CABLE 3COND 18AWG WHITE
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0098"
Conductor Material Copper, Tinned
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.146" (3.71mm)