Home / Multiple Conductor Cables / 55A6262-20-9/96-9CS2275
minImg
55A6262-20-9/96-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A6262-20-9/96-9CS2275
Description:
CABLE 2COND 20AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness 0.0100" (0.254mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.008"
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Jacket Color White
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.133" (3.38mm)