Home / Multiple Conductor Cables / 55A6843-22-MST3-9CS2275
minImg
55A6843-22-MST3-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55A6843-22-MST3-9CS2275
Description:
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 22 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0063"
Conductor Material Copper, Nickel Coated
Jacket Color White
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.116" (2.95mm)