55FA0511-12-7L-CS2635
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FA0511-12-7L-CS2635
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 12AWG VIOLET
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 12 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.112" (2.84mm)