55FA0511-20-7L-CS2635
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FA0511-20-7L-CS2635
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 20AWG VIOLET
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.059" (1.50mm)