55FA0514-24-7L-CS2171
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FA0514-24-7L-CS2171
Description:
HOOK-UP DUAL STRND 24AWG VIOLET
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Ratings -
Series -
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Features -
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.045" (1.14mm)