55FA0524-24-7L/7L6
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FA0524-24-7L/7L6
Description:
CABLE 2COND 24AWG
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material -
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Series -
Shield Coverage -
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Jacket Color -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.090" (2.29mm)