Home / Multiple Conductor Cables / 55FA0541-22-FLT4CS2881
minImg
55FA0541-22-FLT4CS2881
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FA0541-22-FLT4CS2881
Description:
CABLE 4COND 22AWG
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material -
Product Status Active
Wire Gauge 22 AWG
Series -
Shield Coverage -
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.123" (3.12mm)