Home / Multiple Conductor Cables / 55FB1421-22-FLT2-0CS1925
minImg
55FB1421-22-FLT2-0CS1925
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FB1421-22-FLT2-0CS1925
Description:
CABLE 2COND 22AWG BLACK SHLD
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Active
Wire Gauge 22 AWG
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Black
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.157" (3.99mm)