55FB1511-20-7L-0CS2173
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FB1511-20-7L-0CS2173
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG BLACK
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/32
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.091" (2.31mm)