55FB1514-24-7L-0CS2989
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FB1514-24-7L-0CS2989
Description:
HOOK-UP DL STRND 24AWG BLACK
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 24 AWG
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.077" (1.96mm)