55FB2511-18-7L-0CS3347
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55FB2511-18-7L-0CS3347
Description:
HOOK-UP DL STRND 18AWG BLACK
User Guide
Operating Temperature 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series Electroloss
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Black
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.093" (2.36mm)