55PC0124-16-2/6CS2502
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
55PC0124-16-2/6CS2502
Description:
CABLE 2COND 16AWG
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type -
Shield Material -
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material -
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage -
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0113"
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Jacket Color -
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.133" (3.38mm)