59112-G24-10-035LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
59112-G24-10-035LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR STACK
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) 0.142" (3.600mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.000mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.378" (9.600mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Minitek® 2.00mm
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.138" (3.500mm)
Length - Tail 0.098" (2.50mm)