59112-G36-25-100LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
59112-G36-25-100LF
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.181" (4.597mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.000mm)
Length - Overall Pin 0.673" (17.094mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Minitek® 2.00mm
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.394" (10.000mm)
Length - Tail 0.098" (2.50mm)