59112-R40-20-150LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
59112-R40-20-150LF
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Color Black
Length - Post (Mating) 0.142" (3.600mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.000mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 15.0µin (0.38µm)
Length - Overall Pin 0.831" (21.100mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold, GXT™
Series Minitek® MezzSelect™, Basics+
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.591" (15.011mm)
Length - Tail 0.098" (2.50mm)