59202-F22-08P044LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
59202-F22-08P044LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR 16P 0.079" STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.083" (2.100mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 8.00µin (0.203µm)
Length - Overall Pin 0.256" (6.500mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Minitek® 2.00mm
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.173" (4.400mm)