59202-H26-04A043LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
59202-H26-04A043LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HDR 8POS 0.079" STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.165" (4.200mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) Flash
Length - Overall Pin 0.335" (8.500mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Minitek® 2.00mm
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.169" (4.300mm)