60/115MJ1K500DE
Ohmite
Product No:
60/115MJ1K500DE
Manufacturer:
Ohmite
Description:
60W 1500 OHMS METALOHM 5%
User Guide
Operating Temperature -
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.750" (19.05mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 5.563" L x 0.750" W (141.30mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 1.5 kOhms
Series Metalohm
Power (Watts) 60W
Package / Case Module
Coating, Housing Type Aluminum
Mfr Ohmite
Features -
Failure Rate -
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)