60/115MNJ13R0BE
Ohmite
Product No:
60/115MNJ13R0BE
Description:
60W 13 OHMS METALOHM 5%
User Guide
Operating Temperature -
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.750" (19.05mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 5.563" L x 0.750" W (141.30mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 13 Ohms
Series Metalohm
Power (Watts) 60W