60/115MNJ250RDE
Ohmite
Product No:
60/115MNJ250RDE
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 115W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.750" (19.05mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 5.563" L x 0.750" W (141.30mm x 19.05mm)
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 250 Ohms
Series Metalohm
Power (Watts) 115W
Package Bulk
Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)