602HR050E
Ohmite
Product No:
602HR050E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.05 OHM 3% 1/5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±3%
Size / Dimension 0.250" L (6.35mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 50 mOhms
Series 60
Power (Watts) 0.2W, 1/5W