602SJR00300E
Ohmite
Product No:
602SJR00300E
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.003 OHM 5% 1/4W L BEND
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SMD
Resistance 3 mOhms
Series 60S
Power (Watts) 0.25W, 1/4W