605SJR00375E
Ohmite
Product No:
605SJR00375E
Description:
RES 0.00375 OHM 5% 1/2W LBEND
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.551" L x 0.205" W (14.00mm x 5.20mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SMD
Resistance 3.75 mOhms
Series 60S
Power (Watts) 0.5W, 1/2W