610HR005
Ohmite
Product No:
610HR005
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.005 OHM 3% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±3%
Size / Dimension 0.650" L (16.51mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 5 mOhms
Series 60
Power (Watts) 1W