61F-GP-N-AC120
Omron Automation and Safety
Product No:
61F-GP-N-AC120
Description:
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Output Type Relay
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Contact Form SPDT (2 Form C)
Weight 0.342 lb (155.13 g)
Series 61F
Sensitivity 0 ~ 4kOhm
Type High/Low Level
Voltage - Supply 120VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Distance - Control To Sensor (Max) 1km
Features -
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 3A @ 250VAC
Base Product Number 61F