63RX30330MGA12.5X25
Rubycon
Product No:
63RX30330MGA12.5X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 130°C
Ratings AEC-Q200
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 72 mOhms