6.3SKV1000M10X10.5
Rubycon
Product No:
6.3SKV1000M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SKV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 576 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF