6.3YXF1000MEFCT810X12.5
Rubycon
Product No:
6.3YXF1000MEFCT810X12.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 580 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 160 mOhms