6.3YXG1200MEFC10X16
Rubycon
Product No:
6.3YXG1200MEFC10X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 726 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 60 mOhms