6.3YXG1200MEFCTA8X20
Rubycon
Product No:
6.3YXG1200MEFCTA8X20
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1200 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 69 mOhms