63YXG1500MEFC18X40
Rubycon
Product No:
63YXG1500MEFC18X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.398 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.33 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 36 mOhms