63YXG470MEFC12.5X30
Rubycon
Product No:
63YXG470MEFC12.5X30
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 497.75 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 905 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 100 mOhms