6.3YXH4700MEFC12.5X30
Rubycon
Product No:
6.3YXH4700MEFC12.5X30
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.855 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.65 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4700 µF