63YXM10MEFRTA5X11
Rubycon
Product No:
63YXM10MEFRTA5X11
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33.6 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series YXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10 µF