6.3YXS18000MEFC18X35.5
Rubycon
Product No:
6.3YXS18000MEFC18X35.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.996 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.28 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 18000 µF
Package Bulk
Impedance 14 mOhms