6.3YXS3900MEFC12.5X20
Rubycon
Product No:
6.3YXS3900MEFC12.5X20
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 969
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.512 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.16 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 3900 µF
Package Bulk
Impedance 28 mOhms