6.3YXS4700MEFC12.5X25
Rubycon
Product No:
6.3YXS4700MEFC12.5X25
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 994
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.855 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.65 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 4700 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms