6.3YXS5600MEFC12.5X30
Rubycon
Product No:
6.3YXS5600MEFC12.5X30
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 600
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.016 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series YXS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.88 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 5600 µF
Package Bulk
Impedance 20 mOhms