6.3ZL330MEFCT16.3X11
Rubycon
Product No:
6.3ZL330MEFCT16.3X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 222.75 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZL
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 330 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 130 mOhms